Поражавајућа је чињеница да су многи радници у Републици Српској тренутно без здравственог осигурања. Да ствар буде још гора, пацијенте лијече доктори и медицинско особље који ни сами нису осигурани, јер су здравствене установе међу највећим пореским дужницима. Седам јавних болница у марту ове године је дуговало 215,7 милиона КМ за здравствено осигурање, каже Маја Драгојевић-Стојић, посланик Српске демократске странке.
Она напомиње да су многи грађани Републике Српске данас принуђени да плаћају пуну цијену лијекова и здравствених услуга.
„Изузетак нису ни запослене труднице ни породиље чији послодавци нису уплаћивали доприносе за здравствено осигурање. Јасно је да су власти Републике Српске све ове године довеле њене институције и јавне установе до буџетског дефицита и проблема са недостатком новца, али то никако не смије ићи преко леђа осјетљивих категорија као што су труднице“, наводи Драгојевић-Стојић.
Он истиче да труднице, породиље и дјеца морају бити заштићене од стране државе, од Министарства здравља, од Фонда здравственог осигурања.
„У сваком тренутку те категорије морају бити осигуране, посебно када видимо колико нам је низак наталитет. Потребно је, под хитно, измијенити Закон о обавезном здравственом осигурању у дијелу који се тиче трудница, породиља и дјеце“, поручила је Драгојевић-Стојић.
Она напомиње да су се годинама проблеми неуплаћивања доприноса, лоших услова рада, сумњивих набавки, великих дугова, "гурали под тепих", да бисмо сада смо дошли у ситуацију да нам пријети потпуни крах здравственог система.
„Дошли смо до тога да тренутно 56 хиљада становника Републике Српске нема здравствено осигурање. Ти становници и радници испаштају иако нису одговорни јавашлук њихових послодаваца, али зато надлежни морају бити одговорни за незаконито пословање јавних установа које тону дубље“, казала је Драгојевић-Стојић.