10.02.2024 14:44
Српска демократска странка се против измјенама закона о геолошким истраживањима на начин на који је то предложено од стране Владе Републике Српске. Сви начелници Српске демократске странке су послали примједбе Влади на нацрт закона о геолошким истраживањима, у којима смо тражили да локалне заједнице морају давати сагласност за геолошко истраживање на територији локалне заједнице гдје се истраживање проводи, истакнуто је на прес конференцији Српске демократске странке која је одржана данас у Добоју.

„Већ на расправи о нацрту измјена закона о геолошким истраживанима у Народној скупштини РС путем нашег Клуба посланика, страначких функционера а ево данас и овд‌је изнесимо јасан став који је заједнички за све локалне заједнице на чијем челу се налазе начелници из Српске демократске странке. Наиме, мислимо да је важно и да треба да остане у закону да се локалне заједнице питају око геолошких истраживања на својој територији јер видимо да управо геолошка истриживања изазивају велико интересовање и забринутост грађана“, истакао је Радо Савић, начелник општине Лопаре. 

Он каже да није тачна сугестија Владе РС да локалне заједнице немају оспособљен кадар да одлучују о овим питањима јер локалне заједнице имају могућност да, ако немају у својим органима људе ове струке могу да се ангажују стручна лица, чији би рад био плаћен из буџета локалне заједнице, а та стручна лица могу компетентно да дају мишљење које може да послужи начелнику општине у коначном одговору у давању или недавању сагласности.

 „Одлучили смо да 15. фебруара у 15 часова организујемо народни скуп у Лопарама, након чега ће започети потписивање петиције против отварања рудника литијума на подручју наше општине. Тражићемо да Народна скупштина РС донесе декларацију о противљењу отварања рудника калијума,  натријума, бора и литијума на подручју Лопара“, поручио је Савић.

Он је исказао очекивање да ће се грађани одазвати у великом броју, те да ће грађанска иницијатива успјети.

„Данас изражавам ријешеност општинске управе Лопаре да се не дозволи отварање рудника на нашој територији“, јасан је начелник Лопара.

„На сједници Главног одбора Српске демократске странке донијет је закључак који се односи на геолошка истраживања и експлоатацију руда у Републици Српској. Тада смо рекли да се Српска демократска странка оштро противи угрожавању здравља људи и природе и противи се доношењу, односно измјенама закона о геолошким истраживањима, јер на тај начин ће се угрозити и здравље људи и природа, и уништавање екосистема“, истакао је Желимир Нешковиж, потпредсједник Српске демократске странке и додао:

„Српска Демократска странка је против експлоатације литијума на Мајевици, али и у цијелој Републици Српској. Влада Републике Српске покушава да направи услове да локалне заједнице у Републици Српској неће моћи учествовати у одлучивању да ли ће се на њиховој територији вршити геолошка истраживања. Српска демократска странка ово види као један класичан вид централизације и доношења одлука на нивоу републичке власти и одузимања ингеренција општинама и градовима“, поручио је Нешковић.
Дарко Петровић, предсједник ОО СДС Петрово поручио је да је ова тема у Петрову већ одавно веома актуелна.

„2021. године су геолошка истраживања почела да се проводе на подручју наше општине. Кроз еколошки активизам и организацијом људи кренуло се у борбу за обустављање истраживања. Тада смо успјели на основу тадашњег закона да се да до знања министарству да то одобрење није било дато у складу са процедурама и та прва борба је добијена“, истакао је Дарко Петровић.

Стефан Гаврић, предсједник ГО СДС Добој поновио је став СДС да тражи да се у закон уврсте одредбе  да локалне заједнице дају или не дају сагласност на геолошка истраживања.

„Када смо били на јавној расправи у Бања Луци из министарства нам је речено, како су ову измјену тражили из неких локланих заједница а ми можемо претпоставити да су то локалне заеднице, на чијем челу су људи из СНСД-а, који морају пратити политику министарства и Владе. Врло је проблематично што се законом поистовјећује геолошко истраживање са геолошком експлатацијом јер се са досадашњих 200 кубика материјала који је могао бити вађен повећава на 10 хиљада кубика што заиста није реално. Ово питање није политичко, већ питање опстнка живота на овим просторима“, катао је Гаврић.  
Милан Касаповић, народни посланик СДС, поновио је став Клуба посланика СДС да је закон о геолошким истраживањима у нацрту неприхватљив.

„У прилог нашем ставу говори чињеница да ако се анализирају предложена рјешења у нацрту закона, можете да видите да овај закон иде искључиво у прилог компанијама који ће вршити геолошка истраживања. Уколико овакав закон буде усвојен, компаније који буду вршиле геолошка истраживања ће бити у потуности слободне да ради геолошка истраживања на начин како они хоће и на оним местима где они хоће а без утицаја локалних заједница на сам процес ових геолошких истраживања“, закључио је Касаповић. 

Анкета

Тестирање анкете на сајту Српске демократске странке?

Create Account



Log In Your Account