Миличевић: СДС ће понудити кандидате за обје инокосне функције – имамо више квалитетних појединаца који могу бити кандидати

2019. године је био покушај формирања резервног састава полиције у Републици Српској, али се након интервенције међународне заједнице одустало од тога.

Подсјетио је на ово предсједник Српске демократске странке Милан Миличевић гостујући у Кликс студију.

„Мислим да су такве идеје у овом тренутку врло опасне. Резервни састав би послужио за заштиту империје аутократског режима у Републици Српској и за обрачун са политичким противницима, свима нама који мислимо другачије. За друштво попут нашег то је проблематично“, рекао је предсједник СДС-а.

Миличевић је говорио о хапшењу и монтираном процесу који се води против њега.

„Веома је стресно, иако ја имам већ доста искуства са таквим процесима. Ово је већ трећи или четврти који се води против мене. Доживио сам га као монтиран напад на моју породицу. Ушли су у живот пет љекара који имају преко 90 година радног стажа и преко хиљаду ноћи проведених у дежурствима. Нису ме могли ушуткати и укротити па су ме напали преко породице, али неће ни тако успјети да ме сломе. Тешко је живјети у држави гдје се не хапсе и не процесуирају нарко дилери и тајкуни који су стекли велики и сумњив новац, а хапсе љекари који могу доказати поријекло сваке марке коју смо добровољно предали полицији“, истиче Миличевић.

Осврнуо се и на прављење скупштинске већине у Теслићу.

„Одговорно тврдим да нисам био укључен у било какву куповину одборника. Смијешна је прича да уколико ми направимо скупштинску већину то је урађено куповином одборника и корупцијом, а кад то ради СНСД на било ком нивоу, онда то није криминал ни корупција, него патриотски чин“, јасан је Миличевић.

Главни одбор СДС-а је донио одлуку да понуди кандидате за обје инокосне функције – предсједника Републике Српске и српског члана Предсједништва БиХ.

„Са том понудом идемо ка опозиционим политичким партијама. Ми, као најснажнија опозициона странка у Републици Српској, тај капацитет и обавезу имамо. Најбоља опција у оваквом изборном закону, гдје имамо једнокружни систем, јест да они буду прихваћени као заједнички кандидати. О именима не говоримо још јавно, али имамо најмање три до пет људи који имају капацитет да буду кандидати за ове двије функције. Одлуку ће донијети страначки ограни на основу процјене ко има највеће шансе“, каже предсједник СДС-а.

Он је говорио о одговорности у Српској демократској странци.

„Постоји нешто о чему мало ко прича – то је одговорност и свих оних који су водили странку прије мене. Када помињемо Мирка Шаровића, нико не помиње да је 2020. послије избора, СДС под његовим вођством изгубила 45 хиљада гласова, а он није сматрао да је одговоран. Ја иза себе имам само једне изборе, локалне, на којим смо задржали број гласова на 85 хиљада за листе и 135 хиљада за кандидате за начелнике и градоначелнике. То се одједном сматра неуспјехом, без обзира што смо били забрањени политички субјект и изашли на изборе са угашеним рачуном и без финансија“, изјавио је Миличевић.

Додаје како ће посљедњу ријеч имати Скупштина СДС-а.

„Очекујем да ћу добити подршку на Скупштини СДС-а. На сједницама Главног одбора сам имао широку подршку и увјерен сам да ће се то пресликати и на Скупштину“, поручује Миличевић.

Осврнуо се и на причу о формирању власти на нивоу БиХ.

„Све више сам сигуран да ће то морати да сачека 2026. годину. Разлог тога је Изборни закон у вези са дијелом који се тиче избора хрватског члана Предсједништва БиХ. Јасна је и веза Додика и Човића, али Човић је прагматичан политичар. Кад осјети да му је Додик превелики терет он ће промијенити став“, закључује Миличевић.