Српска демократска странка (СДС) посвећена је изградњи снажне, самосталне и праведне привреде Републике Српске, засноване на слободној тржишној економији, фискалној децентрализацији и транспарентном управљању ресурсима. Наша визија је економија која служи грађанима, подстиче предузетништво, смањује неједнакости и осигурава просперитет сваке регије. Кроз политику „Јаке општине – јача Српска“, оснажујемо локалне заједнице, штитимо имовину Републике Српске и боримо се против корупције, стварајући услове за достојанствен живот свих грађана.
Слободна тржишна економија је темељ нашег економског програма. Залажемо се за смањење бирократских препрека, укидање монопола и стварање повољног пословног окружења које привлачи инвеститоре и подстиче иновације. Предлажемо пореске олакшице за мала и средња предузећа, посебно у секторима информационих технологија, пољопривреде и зелене енергије, као и субвенције за стартапе. Држава треба да буде партнер привреди, пружајући подршку кроз кредитне линије са ниским каматама и програме обуке, док тржиште одређује успјешност пословања. Очување стратешких ресурса, попут Електропривреде Републике Српске, у јавном власништву, уз унапређење ефикасности кроз јавно-приватна партнерства, кључно је за дугорочну стабилност.
Централизација гуши потенцијале регија. СДС заговара фискалну децентрализацију у складу са Европском повељом о локалној самоуправи, како би општине и градови добили већи дио прихода које генеришу. Предлажемо повећање удјела локалних заједница у порезима на лична примања (са 25% на 50%), порезима на добит (на 20%) и накнадама за експлоатацију природних ресурса (до 90%). Ове мјере омогућавају општинама да финансирају локалне пројекте, попут изградње путева, школа и водовода, посебно у неразвијеним подручјима попут Источног Сарајева или Хан Пијеска. Успоставићемо Фонд за неразвијене општине, који ће пружати додатне субвенције и пореске олакшице, смањујући разлике између региона.
Корупција је највећа препрека економском напретку. СДС предлаже хитно усвајање Закона о испитивању поријекла имовине, који ће омогућити одузимање илегално стечене имовине и њено враћање у функцију народа. Залажемо се за деполитизацију Министарства унутрашњих послова и правосуђа, осигуравајући независност у процесуирању корупције на свим нивоима. Успоставићемо јавни Регистар подстицаја, који ће грађанима омогућити увид у расподјелу буџетских средстава. Транспарентност је кључ за враћање повјерења у институције и привлачење страних инвестиција.
Високи намета на плате оптерећују грађане и привреду. Према Декларацији о заштити Републике Српске, СДС захтијева смањење оптерећења на плате за 10% годишње, док се не достигне ниво од 40% на нето плату. Ова реформа повећава расположиви доходак радника, подстиче потрошњу и јача домаће тржиште. Такође, предлажемо ослобађање малих предузећа од парафискалних намета и смањење пореских стопа за предузетнике у прве три године пословања, чиме подстичемо отварање нових радних мјеста.
Јавна предузећа, попут Електропривреде, Шума Српске и Путева Српске, кључна су за економију, али су тренутно оптерећена недомаћинским пословањем. СДС захтијева хитну ревизију њиховог пословања, уз покретање процеса кажњавања одговорних за злоупотребе. Предлажемо професионализацију управљачких тимова, увођење јавних конкурса за руководиоце и строгу контролу трошкова. Ова реформа повећаће ефикасност предузећа, смањити губитке и осигурати да њихови приходи служе грађанима, а не појединим интересним групама.
Имовина Републике Српске, потврђена Дејтонским споразумом, неприкосновена је. СДС се противи било каквим покушајима пребацивања својинских права на ниво БиХ и залагаће се за правну заштиту имовине према Анексима II, IV и VIII Дејтонског споразума. Предлажемо Закон о заштити природних ресурса, који спречава њихову продају, и нови Закон о концесијама, који осигурава да приходи од шума, вода и минералних богатстава остану у Републици Српској и служе њеним грађанима. Посебно се противимо експлоатацији руда без студија о утицају на здравље и пољопривреду.
За економски раст, неопходне су домаће и стране инвестиције. СДС предлаже успостављање пословних мрежа са градовима у региону и Европи, као и коришћење европских фондова за инфраструктурне пројекте. Српска дијаспора је кључни партнер – подржавамо програме који олакшавају њихова улагања у локалне заједнице, попут пореских подстицаја и суфинансирања пројеката. Ове иницијативе доносе нова радна мјеста, технологије и знање, јачајући конкурентност привреде.
Квалитетна инфраструктура покреће економију. СДС предлаже улагања у путеве, водоводне мреже, широкопојасни интернет и енергетске системе, посебно у руралним подручјима. Финансирање ће се обезбиједити кроз јавно-приватна партнерства и емисију обвезница, уз укључивање локалних заједница у планирање пројеката. Такође, подржавамо програме запошљавања кроз преквалификацију и субвенције за послодавце, посебно у неразвијеним регијама, смањујући незапосленост и подстичући економску активност.