Данас се навршава девет година од катастрофалних мајских поплава које су поред осталих градова и општина у Републици Српској задесиле и општину Шамац. Шамац је, за разлику од других општина можда претрпио и највеће штете. Живот је те 2014. године стао у трену, међутим уз помоћ разних међународних и домаћих институција које су пружиле помоћ живот се вратио у нормалу, али страх да ће се тај сценарио поновити још је присутан, јер на спрјечавању много тога још није урађено.
Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић рекао једа се данас навршава девет година од како су општину Шамац задесиле катастрофалне поплаве 2014. године када су претпљене огромне материјалне штете, а нажалост било је и људских жртава.
„Уз помоћ значајних финансијских средстава од стране УНДП-а, на подручју Шамца до сада је извршена изградња бетонског одбрамбеног насипа на ријеци Сави у дужини од 956 м, као и доградња земљаног насипа на ријеци Босни у дужини од 1240 м, међутим остао је значајан дио који још увијек није урађен. Свједоци смо да су у периоду након катастрофалних поплава 2014. године у одређеним локалним заједницама уз помоћ надлежних институција, првенствено Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде вршене активности на изградњи одбрамбених насипа, те да су на тај начин те локалне заједнице заштићене од евентуалних поплава у наредном периоду. Овом приликом апелујем на све надлежне институције да коначно започну активности на рјешавању овог проблема и на подручју општине Шамац како би се заштитила десна обала ријеке Босне на потезу Мјесних заједница Горња Црквина, Доња Црквина, Засавица и Писари“, каже Варадиновић додајући да ће за све активности које буду рађене општина Шамац и руководство бити на располагању, а све у циљу рјешавања овог проблема.
Он је напоменуо да сваке године ријека Босна својим изливањем прави велике штете на пољопривредном земљишту које се налазе уз само корито.
Према ријечима директора КП ”Водовод и Канализација” Михаила Ђурђевића, у то вријеме зграда са припадајућом опремом била је потпуно поплављена, као и сама зграда у којој се налазе постројења је претрпјела значајна оштећења.
Ђурђевић напомиње да је исто тако препумпна станица “Рудине” претпила велика оштећења и само захваљујући раду радника КП "Водовод и Канализација” одржава се у погону, те да се обе препумпне станице налазе у надлежности ЈП ”Воде Српске”.
„Прије пет година приликом посјете тадашњег министра пољопривреде, шумарства и водопривреде обећан нам је потпуни ремонт станица “Дуга” и “Рудине” у склопу пројекта “Реконструкција препумпних станица у сливу ријеке Саве”, међутим од поменуте посјете до данашњег дана није дошло до реализације напријед поменутог пројекта нити било какве друге интервенције“, истакао је Ђурђевић.