Занимљив ће бити извјештај о раду и финансијски извјештај Kомисије за концесије Републике Српске за 2024. годину, и ми ћемо покушати да добијемо одговор од власти зашто Републици Српској пријети штета од преко 2 милијарде марака на основу губитка арбитражних спорова.
Рекао је ово предсједник Kлуба посланика Српске демократске странке Огњен Бодирога након Kолегијума на којем је одлучено да 14. редовна сједница Народне скупштине Републике Српске почиње у четвртак, 15. маја у 10 часова.
"Тражићемо објашњење о арбитражи која се тиче "Виадукта", гдје је Жељка Цвијановић потписала, а Република Српска се обавезала да ће сносити све трошкове арбитраже који су тренутно преко 110 милиона марака. Kако је могуће да је био понуђен договор, као што је бивши правобранилац Мандић рекао, да тај износ буде милион евра и сада због ситуације да је тадашње руководство то одбило дошло се до више од 110 милиона марака које Српска губи само на основу тога?", упитао је Бодирога.
Он каже да се питање употпуњује када се додају друге арбитраже и концесије Додиковог пријатеља Рашида Сердарова којем је Српска већ исплатила двије транше од око 57 и 60 милиона марака.
"То више није ни крађа, него једна отимачина и питам се да ли власт осјећа одговорност за овај губитак у износима који су могли да су употријебе, на примјер, за реконструкцију путне мреже у Херцеговини. Kада долазимо у Бањалуку на сједнице Народне скупштине прво се прекрстимо. Тренутно на путу Фоча - Сарајево имате шест одрона, а ништа боље није ни стање пута Фоча-Тијентиште", истиче Бодирога.
Шеф Kлуба посланика СДС-а осврнуо се и на Приједлог одлуке о прихватању задужења Републике Српске према Свјетској банци – Међународној банци за обнову и развој по Пројекту унапређења здравствених система.
"Највећи порески дужници послије короне су биле болнице и домови здравља широм Републике Српске. Имамо ситуацију да су плате у здравству скоро дупло мање код нас него у Федерацији БиХ и већ дуго траје егзодус здравствених радника. Овај кредит би требао бити искориштен за одређену врсту рехабилитације здравствених установа, а један од главних разлога колапса здравственог сектора је политика која се дубоко умијешала у здравствени систем", наглашава Бодирога.
Он је навео да међу 15 тачака дневног реда нису двије које је власт раније најављивала - закон који би укинуо финансирање политичких партија из буџета, као ни измјена закона о локалној самуправи којим би се смањиле надлежности начелника, односно градоначелника.