БАЊАЛУКА - Пред посланицима Народне скупштине РС на предстојећем засједању, које почиње у уторак, је и извјештај о консолидованој ревизији буџета Републике Српске за прошлу годину, у којем, се између осталог, указује да су репрограмиране пореске обавезе, у износу од чак 352.181.949 КМ и веће су за осам посто у односу на 31.децембар 2009. године
Главна служба за ревизију јавног сектора јасно је упозорила актулену власт да је проблем што се репрограми склапају по потпуно произвољним критеријима, при чему су увијек једне те исте фирме, блиске владајућој структури, фаворизоване.
Ревизија је установила да постоје и они дужници који не испуњавају ни текуће пореске обавезе, али им је Влада одобрила репрограм.
Ријеч је о одсуству било каквог система, јер Влада лани није донијела одлуку по којој је за добијање репрограма услов измиривање текућих обавеза.
Ревизија је указала да је током цијеле прошле године наплаћено свега 15.448.050 КМ репрограмираних дугова и то преко доспјелих рата 6.940.624 КМ и путем обвезница на име дуга 7.784.458 КМ.
Истовремено, у прошлој години одобрена су 43 нова репрограма на укупан износ дуга од 16.710.860 КМ, дакле више него што је у истом период по том основу наплаћено.
На хаотично стање у овој области упозорава и чињеница да се репрограмиране обавезе поново репрограмирају уз додавање нових обавеза.
Ревизија наглашава да је наплата мршава, те указује на алармантан податак да чак 90 пореских обвезника не плаћа редовно рате репрограма.
Дужници углавном имају неповољне финансијске показатеље, неликвидност, губитак, пад резултата из пословних активности, али пошто нису утврђени критерији за оцјену прихватљивости њихових захтева за репрограме, они се од стране Владе РС одобравају крајње произвољно.
И сама ревизија упозорава да, с обзиром на протекло вријеме, хитно треба предузети мјере за наплату да би се избјегла застара потраживања, али Влада се на ове апеле оглушила и 2008. и 2009. године.
Сумњива и спорна потраживања од вртоглавних 939.985.983 КМ, прошле године су повећана за 56.550.976 КМ у односу на претпрошлу годиниу. Ови показатељи указују на драматичан пад привредне активности и повећање неликвидности, али требало би испитати по којим критеријима се формирају такве процјене у Пореској управи РС о степену наплативости пореских потраживања.
(Крај)